Omítky

Omítky jsou určeny k vyrovnání nerovností zdiva, ochraně stavebního díla, zlepšení jeho fyzikálních vlastností, zvýšení trvanlivosti zdiva a zlepšení jeho vzhledu. Dále slouží jako vrstva na krytí stěn, zdí a také jako podkladová vrstva pro nátěr či malbu. Nové omítky jsou nedílnou součástí každé rekonstrukce domu, nebo při zateplování fasád.

Vnější omítky

Od vnějších omítek se očekává, že vydrží vnější klimatické podmínky, budou odolávat výkyvům teplot, povětrnostním vlivům a zachovají si svou barevnou pestrost i technologické vlastnosti. Proto se používají oproti vnitřním omítkám silnější omítky podpořené vysokým podílem cementu a hrubší zrnitostí písku.Vnější omítky jsou většinou součást rekonstrukce domu nebo zateplování fasády. Vnější omítky musí být nejen kvalitní a estetické, ale musí hlavně plnit řadu požadavků a tyto požadavky tvoříme s každým klientem individuálně.

Vnitřní omítky

Vnitřní omítky zakrývají nerovnosti způsobené montáží elektroinstalací, vodovodních i odpadních potrubí. Při realizaci vnitřních omítek se řídíme základním pravidlem, že čím kvalitněji jsme provedli vnější (obvodové) nosné konstrukce (zdivo) a vnitřní příčky (nosné i nenosné), tím méně spotřebujeme materiálu při nanášení omítek. Dále je důležité, že veškeré vnitřní povrchy můžeme realizovat až poté, co hrubá stavba prošla zimním dosedáním a sesedáním, způsobenými vlivem prudkých změn teplot.

Jak postupujeme při rekonstrukci omítky

Hrubé omítky složené z cementu, vápna a režného písku, povrchově upravované štukem z písku a vápna jsou maximálně dvouvrstvé (s výjimkou omítek sanačních, které se však aplikují při rekonstrukcích starších a podmáčených objektů, nebo v místech s výskytem tepelných mostů a tedy následně i vlhkosti a plísní) a na bázi vápna, cementu a sádry. Nanášíme je ve skladbě hrubé omítky (jádro – jádrová) a jemná omítka (štuk). Ve většině případů provádíme tyto práce strojním omítáním, přičemž dbáme dodržování všech technologických postupů.

Po vyzrátí se na hrubé omítky následně nanáší štuky, resp. jemné omítky. Tyto se již aplikují ručně pomocí hladítek (ocelových, plstěných či molitanových).

Kromě toho je dnes v nabídkách výrobců celá řada stěrek – omítek akrylátových, silikonových a silikátových, které jsou určené k provedení v podobě omítek dekorativních a naše společnost nabízí celou škálu těchto omítek.

omítka po zateplování fasády

V případě Vašeho zájmu a výběr konkrétní omítky, nebo jen o poradenství nás neváhejte kontaktovat.

Co pro Vás můžeme udělat?

Vyplňte náš krátký formulář, a my se Vám ozveme nazpět s navrhovaným postupem a předběžnou kalkulací.