Účinná metoda zateplení – zateplení stropu zevnitř

Zateplení stropu zevnitř

Zateplení stropu je velmi podceňovanou oblastí zateplení. Většinou je hlavní pozornost soustředěna na zateplení fasády a na strop se tolik nehledí. Přitom teplý vzduch od topení stoupá vzhůru. Pokud není strop zateplený, může teplý vzduch unikat ven téměř bez užitku. Proto je tedy zateplení strop u rodinných domů i podkrovních bytů a komerčních prostor velmi žádané. Zejména z hlediska finančních úspor. Investice do zateplení stropu se vám vrátí. Pokud nelze zaizolovat zvenčí stropy nebo střechy, musí být izolace provedena zevnitř místnosti. Na to existují 3 odlišné metody.

O jaké metody se jedná?

Pokud přemýšlíte, jak zateplit strop, aby zateplení přineslo co nejvyšší finanční úspory, musíte nejprve vybrat správnou metodu zateplení pro konkrétní prostory. Musíte také počítat s tím, že daný prostor v místnosti bude snížen a bude nutné vytvoření nového (nejčastěji sádrokartonového) podhledu. Jedná se o zateplení stropu pomocí polystyrénových desek, pomocí aplikační izolační pěny nebo pomocí foukané izolace. Každá tepelná izolace stropu má svá specifická řešení.

Jak zateplit pomocí aplikační izolační pěny?

Metoda s pomocí aplikační pěny se nejčastěji využívá, když potřebujete správně zateplit podkroví. Mezi prostory přiznaných trámů se nastříká speciální pěna. Ta přilne na materiálu a po čase začne nabývat na objemu. Po vytvrdnutí pěny se zarovná a na dřevěné trámy se může nainstalovat konstrukce pro sádrokartonové podhledy.

Jak zateplit pomocí izolačních desek?

Izolační desky jsou nejčastější volbou jak zateplit strop ve většině domácností. Stejně jako u fasády si můžete vybrat mezi několika vhodnými materiály pro zateplení. Nejčastějším materiálem pro použití zevnitř je, díky své lehkosti, polystyren. Jednotlivé desky se lepí na lepidlo nebo na lepící pěnu jedna vedle druhé. Vhodnou variantou je také vytvoření podhledu i pro tento druh izolace.

Jak zateplit pomocí foukaných izolací?

Při zateplení pomocí foukané izolace je nejprve nutné vytvořit sádrokartonový podhled. V něm se před dokončením nechá příslušný otvor, který bude sloužit jako aplikační prostor pro foukané izolace. Foukané izolace jsou totiž aplikovány speciální hadicí, která vhání izolační materiál do zateplovaného prostoru. Nejprve tedy vytvořit podhled a až pak zateplovat.