Nastává ideální čas na zateplování budov

Pohráváte si v poslední době s myšlenkou na zateplení fasády, případně celé budovy? Je jasné, že zvažujete všechna pro a proti a že finanční stránka celé věci rozhodně nebude na posledním místě. Návratnost investice a celková měsíční, potažmo roční úspora za topení mohou být jedním z hlavních argumentů, které vás přesvědčí, že zateplení budovy je krok správným směrem.

Zateplit jen fasádu, nebo rovnou celý dům?

Zvažte také, jestli chcete zateplit pouze fasádu, nebo rovnou celý dům. Je určitě lepší provádět veškeré rekonstrukce najednou, navíc zateplením celé budovy (půdy, výměnou oken apod.) ušetříte více na nákladech za vytápění.

Záleží i na teplotě uvnitř

Náklady za energie nejvíce stoupají s teplotou, na kterou vytápíme vnitřní prostor (roste rozdíl teploty v interiéru a exteriéru). Optimální a zdravá interiérová teplota je okolo 20 °C, nicméně se ještě dnes najde spousta domácností, které topí až na 24 °C, což pochopitelně znamená další růst nákladů.

Příklad ze života

V zimě roku 2014 proběhl v jednom maďarském městě jedinečný experiment – u dvou rodinných domů, zhruba stejně velkých, ležících ve stejné lokalitě měřili odborníci denně během 7 měsíců interiérovou teplotu a počítali náklady za vytápění. Jediný rozdíl mezi těmito dvěma domy byl ten, že jeden z nich prošel zateplením a druhý zůstal v původním stavu. Po 7 měsících ušetřila rodina ze zatepleného domu za vytápění v přepočtu 10 157 Kč. Oproti nezateplenému domu tak ušetřili o 45 % více.