Ceny nemovitostí na dně. Kde na ně počká hladina?

Kapesní příspěvek o cenách a bytech Prahy 4

Byla tu cementárna a pivovar. Dnes? Třeba výhled za dvaadvacet milionů.

Nebojte se, nebudeme psát o ničení hrabalovského odkazu. Kouzlo nechtěného může spočívat třeba v tom, že hledáte ceny nových bytů v Praze 4 a poklidnou cestu internetem vám zkříží spousta starých domů, (a slavných osobností, které z nich kdysi vykukovaly) nebo právě někdejší cementárna v Braníku.

Hrůza! Že, Martine Friči?

Ale zpátky k bytům.

Odhady cen a jiné Sybiliny kousky. A co na to ČSÚ?

Statistický úřad mám rád. Jako jediná realitní kancelář totiž neodhaduje ceny dopředu, ale zpětně,což mu zaručuje jakous takous spolehlivost. Rok 2013 znamenal nejnižší ceny nemovitostí za posledních sedm let. Hladina se ale už tři čtvrtletí pomaličku plíží nahoru a asi jen tak nepřestane.

Nejlepší čas, podívat se nerušeně po nějakém novém bytě. Ne, Antale Stašku?

Levné byty na scénu.

Levně je na mnoha místech i na čtyřce. Pokud si ale chcete nejdřív vybrat sousedství a tam hledat, vyhněte se Kavčím horám, pokud nechcete jednat s hypoteční bankou o dalších padesáti letech života. Jinak je škoda nepodívat se na místa jako Jezerka, Milíčovský les, Jivenská nebo třeba Braník.

Vy byste sem bydlet nešel, pane Hrabale?

Výhled je luxus. Bez ohledu na cenu.

Čtyřka není drahá. A výhled? Zajímalo mě třeba, kolik by stálo pokoukání na matičku tisícivěžatou z děravé kostky právě na Kavčích horách.

Nějaký tip, Ivane Olbrachte?

Novostavby rostou jako houby po krizi

Krize byla co do bytů zvláštní, prodejní ceny klesaly a klesaly, developeři stavěli a stavěli, ostatní se divili a divili. Člověk si nemůže nevšimnout, kolik novostaveb (to jsou často ty kostky, co z nich rostou další kostky, ze kterých se pak pro parádu vydlabou ještě menší kostičky) se v posledních letech objevilo.

Developeři však podle všeho krizi přestáli s cenami a jen tak je nepotopí. A co vy na to?