Metody zateplení fasád

Zateplení fasád je v dnešní době jedním z důležitých faktorů, díky kterým můžeme výrazně redukovat výdaje za vytápění domácností. V panelových domech se navíc díky zateplení fasády sníží náklady na vytápění společných prostor. Nebojte se proto investovat do zateplení Vašeho domu. Náklady vynaložené na zateplení fasády se Vám za krátký čas mnohonásobně vrátí zpět. Ať už se rozhodnete zateplit novostavbu či revitalizujete starší panelový dům, díky zateplené fasádě ušetříte nejen finanční prostředky za vytápění, ale vysoce snížíte také riziko vzniku vlhkých zdí.

Zateplení fasád tepelně izolační omítkou

Tato metoda zateplení fasád se řadí mezi nejméně účinné, ale patří k metodám nejlevnějším. Na fasádu se nanese speciální omítka s obsahem perlitu nebo kuličkami pěnového polystyrenu. Nevýhoda je, že nelze aplikovat dostatečně silnou vrstvu. Celková tloušťka zateplení je 2–5cm. Tato metoda je vhodná spíše pro opravu stávající omítky, výhodou je nehořlavost.

Zateplení fasád odvětrávanými zateplovacími systémy

Tato metoda zateplení fasád spočívá v oddělení tepelně izolační vrstvy od původní fasády pláště budovy. Vznikne tak několikacenti­metrová vzduchová kapsa, která umožňuje odvod vlhkosti ze zateplovacího systému. Mezeru je však nutno přepažovat nehořlavým materiálem. Tato metoda zateplování fasád je vhodná především pro budovy ve vlhkém prostředí.

Zateplení fasád transparentní tepelnou izolací

Tato metoda zateplení fasád se provádí podobným způsobem, jako metoda zateplení fasád odvětrávanými zateplovacími systémy. Zde je však použit speciální materiál, který propouští sluneční paprsky pouze pod úhlem cca 25 stupňů, a umožňuje ohřev zateplení budovy pouze na jaře a na podzim, kdy se slunce pohybuje nízko. Naopak v létě, kdy je slunce vysoko, se sluneční paprsky od pláště budovy odrazí. Tato metoda je finančně náročnější a zatím málo rozšířena.

Zateplení fasád kontaktními systémy

Nejrozšířenější metoda zateplení fasád díky své nízké ceně a efektivitě. Zateplení touto metodou garantuje návratnost investice do 3–5 let. Na fasádu se aplikují polystyrenové desky či desky z minerální vaty.

Zateplení fasád pomocí polystyrenových desek

Zateplení fasád pomocí pěnového polystyrenu je v současné době nejoblíbenější a nejvyužívanější metodou zateplení fasád. Tato metoda je vhodná téměř na všechny typy obvodových zdí. Nejlepším podkladem pro polystyrenové desky je beton díky svému vysokému difúznímu odporu, ale aplikovat je lze také na cihlové zdi. Zde ovšem musíme použít polystyrenové desky s větracími otvory, které odvádí přebytečnou páru. Polystyrenové desky lepíme pomocí speciálního tmele na obvodové zdivo a ukotví se plastovými hmoždinkami. Poté naneseme vyrovnávací maltu a sklotextilní síťovinu, aby deska na zdi dobře držela. Nezapomeňte, že zateplení by mělo probíhat podle certifikovaných postupů a proto se raději vždy obraťte na odbornou stavební firmu.

Zateplení fasád pomocí minerální vaty

Minerální vaty s kolmými či podélnými vlákny jsou vysoce prodyšné a proto se hodí na všechny typy obvodového zdiva. Jejich velikou výhodou je, že jsou nehořlavé a nekladou na sebe žádné protipožární opatření. Zateplení fasád pomocí minerální vaty je velice podobné jako u polystyrenových desek, jen se místo vyrovnávací malty používá speciální lepidlo. Tak jako u polystyrenových desek, i zde přenechte práci odborníkům. Při neodborné aplikaci hrozí riziko zhroucení zateplovací vrstvy.

Již přes dvacet let jsme tu pro Vás a díky našim zkušenostem jsme schopni navrhnout plán rekonstrukce a zateplit Váš dům tou nejlepší a nejefektivnější metodou. Kontaktujte nás.